Nem talál Magyarországon munkát magának?
Nincs megelégedve a fizetésével?
Kapott egy kecsegtető külföldi ajánlatot?
Talált egy kihagyhatatlan hirdetést az újságban?
Vigyázzon! Nem mind az, aminek látszik!
Megfontolandó tanácsok munkavállalóknak!
- Külföldi munkahelyet ne az ingyenes hirdetési újságban keressen! Akinek szakember kell, vagy egy jó betanított munkás, az nem ilyen helyen keres munkaerőt!
- Olyan álláshirdetésre, amivel folyamatosan találkozik, ne jelentkezzen!
- Az álláshirdetés nyelvezete, tartalmi összeállítása tanúskodik a munkáltatóról. Helyesírási hibával megjelent álláshirdetésre ne jelentkezzen!
- Olyan hirdetés, amihez nem kérnek egy minimális nyelvismeretet nagy veszélyekkel jár!
- Kerülje azokat a hirdetéseket, amiben irreális ajánlatok szerepelnek. Például: nyelvtudást és képesítést nem igénylő, magas kereseti lehetőséggel kecsegtető állásajánlatok. Masszázsszalonba, baby- sitternek, mezőgazdasági munka, betanított munka, bejárónő, betegápoló…
- Irreálisan magas keresetet ígérő munkát ne vállaljon el!
- A munkáltató valódiságáról győződjön meg, mielőtt elvállalja a munkát. Ezt interneten megteheti.
- Ha munkára történő jelentkezéskor bármilyen indokkal is pénzt kérnének öntől, akkor azt a munkát ne vállalja el!
- Munkavállalás esetén csak akkor vállalja el a munkát, ha utazásához van elegendő pénze!
- Szerződéskötéskor ragaszkodjon a tolmácshoz! Figyeljen oda, hogy miben állapodtak meg előzetesen szóban, és mi szerepel a szerződésben!
- Külföldi munkavállalás esetén előre értesítse a konzulátust arról, hogy mikor, hova érkezik, milyen feltételekkel! Az adott ország konzulátusának telefonszáma nélkül ne hagyja el az országot!
- Hivatalos iratait soha ne adja ki senkinek még ügyintézés céljából se! Telefonját tartsa mindig magánál, senkinek ne adja oda!
- Munkavállalás esetén nyitott bankszámlához ne kérjen soha bankkártyát, ügyei intézéséhez minden esetben ragaszkodjon a tolmácshoz!
- Legyen valaki, akit meghatározott időközönként felhív, és bejelentkezik. Állapodjanak meg egy szóban, vagy mondatban, ami elhangzásakor a hívás fogadója tudni fogja,
hogy baj van, segítség kell!
- Az Európai Unió tagállamain belül egységesen 112 a magyar segélyhívószám!